Zdravotní stav papeže Františka je natolik vážný, že jeho blízcí nevěří, že se dožije příštího roku, říká hlavní politický komentátor serveru Newsmax a dopisovatel z Bílého domu John Gizzi.
Gizzi se odvolává na spolehlivé kontakty z Vatikánu, včetně „tajemníka jednoho z nejmocnějších vatikánských kardinálů“, jak uvádí ve svém článku ze 7. prosince.
Papež totiž v červenci podstoupil operaci kvůli potížím s divertikulitidou, poruchou stěny tlustého střeva, a zdá se také, že ve svých téměř 85 letech „na tom není fyzicky a možná ani psychicky dobře“, dodává Gizzi.
„Je tu jeden velmi významný detail, který mnozí v těchto hodinách podceňují, ignorují nebo manipulují: nemoc, která papeže Františka postihla, je těžká a degenerativní. Může být i chronická,“ svěřil se v těchto dnech Luis Badiolla Morales, který má k Františkovi blízko a má dobré kontakty.
Kvůli této operaci zůstal deset dní upoután v římské nemocnici, a přestože oficiálně nebylo uvedeno, že má rakovinu, pro některé je jeho onemocnění mnohem závažnější, než se uvádělo.
Gizzi dodal, že vatikánští úředníci jsou již v „předkoncilním režimu“ a připravují logistiku Františkova odchodu.
Sám František se po své operaci zmínil o konkláve:
„Jsem stále naživu, i když někteří lidé chtěli, abych zemřel. Vím, že dokonce došlo k setkání prelátů, kteří si mysleli, že papežův stav je vážnější, než je oficiální verze. Připravovali se na konkláve,“ jak řekl na Slovensku před některými jezuity 12. září 2021.
Tato chmurná očekávání ohledně možné blížící se smrti papeže Františka dávají prostor vatikánským možným kandidátům na jeho nástupce, který každopádně zřejmě nebude tak liberální jako současný úřadující papež.
Gizzi postuluje na prvním místě maďarského kardinála Petera Erda, který kromě svých schopností ovládá přiměřeně sedm jazyků, jeho politická linie by byla středová, s uznáním pro tradicionalisty v církvi.
Vyloučil také současného vatikánského státního sekretáře, kardinála Pietra Parolina, vzhledem k omezením daným dohodou podepsanou s Komunistickou stranou Číny . Někteří analytici se shodují, že při této příležitosti ustoupil čínskému režimu až příliš.
Na druhou stranu, ačkoli František jmenoval mnoho málo známých kardinálů a vyhnul se jejich shromáždění, aby se proti němu případně nespolčili, Gizzi odhaduje, že jsou převážně konzervativní.
„Od počátku bylo Františkovou strategií držet si všechny od těla a odděleně,“ uvádí se v prohlášení jednoho z kardinálů.
Jednání papeže Františka bylo po celou dobu jeho pontifikátu velmi kontroverzní, neboť při mši 11. dubna řekl, že sdílení majetku je aktem milosrdenství, nikoliv komunismu, čímž mylně vyvolal ve svých věřících dojem, že komunismus je o sdílení.
„A právě to učedníci udělali: přijali milosrdenství a na oplátku se stali milosrdnými. Vidíme to v prvním čtení. Skutky apoštolů vyprávějí, že nikdo si nenárokoval soukromé vlastnictví nějakého majetku, ale všechno, co vlastnili, měli společné“ (4,32). To není komunismus, ale čisté křesťanství,“ řekl při té příležitosti.
Jenže komunismus není o sdílení, ale o autoritářském státu, který lidem bere soukromé vlastnictví násilím, nebo v socialismu, který se ve světě praktikuje častěji, prostřednictvím zákonů.
Nakonec vláda vlastní všechny zdroje a udržuje obyvatelstvo v otroctví, a především komunistická elita neúměrně bohatne, zatímco lidé chudnou.
Zdroj: thebl.com