Před patnácti lety se muž, který byl vedoucím studijní skupiny pro bioterorismus v Bílém domě G. W. Bushe a zvláštním poradcem prezidenta, nečekaně ocitl v pozici „otce“ pandemického plánování. Bush přišel za svými lidmi z bioterorismu a požadoval nějaký obrovský plán na zvládnutí nějaké imaginární katastrofy. „Potřebujeme celospolečenský plán. Co uděláte s hranicemi, s cestováním a obchodem?“. Ze svého vlivného místa, ve službách apokalyptického prezidenta, se doktor Venkayya stal hybnou silou dramatické změny politiky USA během pandemií.
Tehdejší směrnice Bílého domu (zrozené v souvislosti s biologickým terorismem) umožňovaly vládě, aby Američany uvrhla do karantény a zároveň uzavřela jejich školy, podniky a kostely, a to vše ve jménu potlačení nákazy. Zdálo se to tak jednoduché: „Proč na to ti epidemiologové nepřišli?“: model kontroly nemocí založený na příkazu zůstat doma, omezení cestování, uzavření podniků a nuceném oddělování lidí.
No a odtud se „otec zakladatel lockdownů“ (nikoliv nepřirozeně) stal postupně vedoucím pandemické politiky v Gatesově nadaci a poté prezidentem globální obchodní jednotky pro vakcíny. Jak však poznamenává americký komentátor Jeffrey Tucker, politické modely vypracované touto studijní skupinou Bílého domu „neustále chrlily závěr, že uzavření škol sníží přenos viru o 80 %. Četl jsem jeho memoranda z tohoto období, některá z nich dosud nebyla zveřejněna, a to, co pozorujete, není věda, ale ideologický fanatismus v praxi“.
Ať už je jeho původ jakýkoli, koncept lockdownů, jehož autorem je tento poradce, je celosvětový, divoký a jako plně důvěryhodný mem (biologická válka, Bílý dům a Gates) je téměř nezadržitelný. Stejné je to i na dnešních euforických akciových trzích: všichni se nechávají strhnout tancem… a honí se za kredibilními akciovými narativy až do iracionality. Koho zajímají fundamenty, kontraindikace, nebo dokonce varování finančních či lékařských expertů. Tento pandemický politický přístup se sám o sobě vyvinul v určitou formu nákazy.
Stejně jako na trzích, tak i v politice: Memy, ať už jsou jakkoli dobře ověřené, se mění. Globální politický mem od počátku roku 2020 o lockdownech a kontrole pandemie vakcín – který se stal kvazihegemonií – nyní přebírá nový mem a nová vzestupná fáze politiky: politika inflace.
Horké údaje o inflaci již určují debatu o Bidenově programu, širší ekonomice a straší Bílý dům. Ceny ve Spojených státech vzrostly oproti minulému měsíci o 0,9 % na roční míru inflace 6,2 % (největší inflační skok za posledních 30 let).
Tento prudký nárůst inflace může potopit Bidenův program „Build Back Better“ (BBB) a potenciálně zhatit rychlou dohodu o balíčku v hodnotě 1,75 bilionu dolarů. Mnoho Američanů je zneklidněno, protože se ocitli v této „podivné pandemické ekonomice“. Regály jsou prázdné. Mzdy rostou, ale ceny (více, než naznačují oficiální údaje) téměř všeho, co si chcete koupit, také. Akciový trh prudce roste díky přesvědčení, že FED nikdy nedovolí, aby „trh“ klesl o více než 10 %. V ekonomice přibývají pracovní místa, i když převážně nekvalitní. Přístavy jsou však zahlceny. Hojně se objevují nápisy „k pronájmu“. Přesto podniky hlásí potíže s náborem pracovníků. A nikdo neví, kdy se situace urovná a zda se vůbec urovná.
Republikáni prosazují názor, že inflační skok je ve skutečnosti skrytou vládní „daní“, a z děsivého zjevení démona inflace obviňují Bidenův „Big Spend“(velké výdaje). Někteří „zvětšují“ úzkost ještě více a připomínají Američanům, že globální davoská elita nám otevřeně říká, že jednoho dne nebudeme nic vlastnit, nebudeme mít žádné soukromí a budeme šťastní. A způsob, jak toho dosáhnout, je prý zničení hodnoty peněz.
Zdá se, že „politika strachu“ může překračovat hranice. V tomto posunu se však velké technologie nemohou tak snadno vydat na pomoc establishmentu. V případě memu o vakcínách bylo pro technická sociální média poměrně rutinní cenzurovat a mazat všechny protichůdné názory, ať už byly důvěryhodné, nebo ne; když však dojde na inflaci, stává se „ověřování faktů“ nejen zbytečným, ale i kontraproduktivním, neboť „fakta“ jsou viditelná při každém nákupu. A každý spotřebitel může potvrdit, že ceny rostou výrazně nad 6,2 %.
Inflace se stane nejžhavějším politickým tématem na prahu roku 2022. Dva bývalí členové Federálního rezervního systému tvrdí, že Fed by měl zvýšit sazby „alespoň na 3 %“ a možná na 4 %. A dva současní prezidenti Fedu varují, že trh státních dluhopisů „není tak odolný“, jak by měl být, a že i mírné napětí by ho mohlo zlomit.
Bývalý ministr financí Larry Summers říká, že pokud se Fed nebude zabývat inflací, pak by to „mohlo vést ke znovuzvolení Donalda Trumpa“. Fed je však pevně sevřen v koutě, který si sám vytvořil: musí financovat Bidenovy velké výdaje BBB a to znamená udržovat nízké úrokové sazby (aby se federální úrokové výdaje nevyšplhaly nahoru). Velké fiskální výdaje jen urychlí inflaci, a přesto právě to chce Bílý dům udělat, když tvrdí, že výdaje si získají srdce voličů a že i Biden velmi sdílí obavy Američanů z inflace a z vyhlídky na růst splátek hypoték. To je prostě nesmysl.
Dalším mementem plné důvěryhodnosti, bylo „znovuotevření“ a návrat „normálu“, jen kdyby (a kdyby) míra proočkovanosti dosáhla 70 % (nedávno se zvýšila na 90 %… ?). Ale žádný normál neexistuje. Žijeme v novém postpandemickém světě. Stále složitější, síťový, ekonomický systém zažívá zlomy v klíčových bodech.
Představa, že ekonomika může být na dva roky zablokována a pak se prostě „odrazí“ stejně jako byla, zcela neporušená, byla vždy magickým myšlením (a přesto byla na Wall Street široce přijímána). Čím je systém složitější, tím větší je riziko systémové nestability, protože kaskády se začnou rozpadat.
A lidská psychologie a sociální kultura je dalším složitým síťovým systémem. Pandemie nás přiměla zpochybnit „dosavadní způsob života“ a přehodnotit naši životní rovnováhu. Například změny chování vyvolané Velkou hospodářskou krizí odezněly až 30 let po jejím skončení. Taková je přetrvávající síla sociálních traumat – ať už jde o válku, depresi nebo pandemii. Z této pandemie se tedy podle logiky, kterou zastává memento „odrazit se ode dna“, pravděpodobně nevzpamatujeme.
Celkově lze říci, že „meme-politika uzamčení a očkovacích mandátů“ možná slábne, ale meme inflace a meme ekonomických následků teprve začíná.
Když se ponoříme hlouběji, zjistíme, že všechny tyto zuřivé honby za memy mají společnou nit. Tucker poznamenal, že původní plánování pandemie bylo hluboce „ideologické“. Jak to? Možná se od roku 2020 stalo politicko-ideologickým, ale plánování probíhalo již o několik let dříve. Souvislost je možná vyjádřena v kariérním postupu „otce uzamčení“ (jak ho Tucker nazývá): poradce amerického prezidenta, vedoucí pandemické politiky v Gatesově nadaci a prezident globální obchodní jednotky pro vakcíny.
Zdá se, že souvislost spočívá v propojení velkých technologických společností (Silicon Valley), obranných technologií, velkého byznysu (Davos) a velkých farmaceutických společností, což vedlo ke vzniku technokratického manažerského myšlení. (Manažerský technokratický přístup, který tak spektakulárně vybouchl s americkou porážkou v Afghánistánu a zanechal po sobě jen systémovou lidskou nestabilitu prosakující napříč celou zemí).
Tucker nám předkládá tuto myšlenku o „ideologii“, která je základem mnoha těchto zdánlivě kredibilních memů:
„Bill Gates v jednom překvapivém rozhovoru řekl následující: „Neměli jsme vakcíny, které by blokovaly přenos. Máme vakcíny, které vám pomohou se zdravím, ale přenos jen mírně omezí. Potřebujeme nové způsoby vakcín.“
„Co si můžeme myslet o Gatesově prohlášení: „Potřebujeme nový způsob, jak dělat vakcíny“?“, ptá se Tucker. „Vraťme se v čase a prozkoumejme jeho kariéru ve společnosti Microsoft a jeho uvedení operačního systému Windows do života. Počátkem 90. let se o něm mluvilo jako o základním mozku osobního počítače. Úvahy o zabezpečení proti virům však nebyly součástí jeho návrhu jednoduše proto, že internet nepoužívalo tolik lidí …
„Zanedbání této úvahy se změnilo v katastrofu. Počátkem roku 2000 se po internetu šířily tisíce verzí škodlivého softwaru (nazývaného také bugy), které infikovaly počítače se systémem Windows po celém světě… Problém škodlivého softwaru byl nazván ‚viry‘. Byla to metafora. Nebyla skutečná“.
Není jasné, zda to Gates někdy skutečně pochopil. Počítačové viry nejsou v ničem podobné biologickým virům. Chcete-li udržet čistý a funkční pevný disk, chcete se počítačovému viru za každou cenu vyhnout a zablokovat ho, vysvětluje Tucker. Jakékoli vystavení je špatné vystavení. Řešením je vždy vyhýbání se až do vymýcení.
„V případě biologických virů jsme se vyvinuli tak, že jsme se s nimi setkali prostřednictvím vystavení infekci a nechali jsme náš imunitní systém, aby se s nimi vypořádal. Tělo, které blokuje všechny patogeny bez imunity, je slabé a zemře při prvním kontaktu, který v moderní společnosti určitě někdy přijde. Imunitní systém, který se postaví většině virů a zotaví se, sílí. To je obrovský rozdíl, který Gates nikdy nepochopil.
„Stručně řečeno, udržet viry mimo počítače představuje největší profesionální boj v Gatesově životě. Poučil se z toho, že blokování a likvidace patogenů je vždy cestou vpřed. Nikdy však nepochopil, že slovo virus je pouhou metaforou pro nechtěný a nežádoucí počítačový kód. Tato analogie se v reálném životě rozpadá.
„Poté, co se Gates konečně stáhl z vedení Microsoftu, začal se věnovat jiným oblastem, jak to mají boháči ve zvyku. Často si představují, že jsou obzvláště kompetentní k tomu, aby se chopili výzev, v nichž jiní neuspěli, jen díky svým profesním úspěchům. A na jaké téma se vrhl? Se světem patogenů by udělal to, co udělal v Microsoftu: vymýtil by je! Začal s malárií a dalšími problémy a nakonec se rozhodl, že se pustí do všech. A jaké bylo jeho řešení? Samozřejmě: antivirový software. Co to je? Jsou to vakcíny. Vaše tělo je pevný disk, který by svým softwarovým řešením zachránil.„
V závorce bychom měli poznamenat, že dualismus v poměrech byl pro západní myšlení od samého počátku příznačný: V první řadě božská sféra dokonalosti vykupuje zkaženou hříšnou sféru lidstva. A v jeho sekularizované podobě: Věda vykupuje zkažené lidstvo směrem k univerzálním utopiím. A v našem technickém věku „software“ umělé inteligence, který opravuje a „vylepšuje“ lidský hardware.
Zde je pointa: Všechny naše zdánlivě důvěryhodné memy jsou prázdné, stejně jako je prázdné Gatesovo chápání biologie. „Tucker říká: „Na začátku pandemie, abych si udělal představu o Gatesových názorech, jsem sledoval jeho přednášky na TEDu. Začal jsem si uvědomovat něco ohromujícího. Věděl toho mnohem méně, než by kdokoli mohl zjistit přečtením knihy o buněčné biologii z Amazonu. Nedokázal podat ani základní vysvětlení virů a jejich interakce s lidským tělem na úrovni 9. třídy. A přesto tu byl a poučoval svět o přicházejícím patogenu a o tom, co by se s ním mělo dělat. Jeho odpověď je vždy stejná: více dohledu, více kontroly, více technologií„.
Nesvádějme však vše na Gatese – tento dualistický způsob racionalismu se prolíná celou západní modernitou. Řešením covid viru jsou technické vakcíny. A nucené oddělení (lidí) je dobré pro umístění škodlivého softwaru do karantény. Reálná ekonomika je hardware, který „software“ centrální banky ochrání před patogeny recese. Davoský Re-Set nahraje nový globální software pro „spravedlivější a zelenější budoucnost“. Čtvrtá průmyslová revoluce je digitální technologické řízení, které vyčistí klimatický malware. Atd., atd.
Ve skutečnosti jsou to všechno vysoce komplexní síťové systémy, které nejsou náchylné k dualistickým zásahům. Fungují – pokud fungují – jako organické celky. V nejlepším případě čelíme systémové nestabilitě, která je důsledkem těchto naivních „softwarových“ zásahů. V horším případě dojde k systémovému kolapsu.
Zdroj: geopolitics.co