Zákonodárci a vládní úředníci se ve středu dohodli na navýšení peněz na kondolence rodinám zemřelých po očkování vakcínou COVID-19, a to bez ohledu na to, zda se potvrdilo, že příčinou úmrtí bylo samotné očkování.
Od září budou mít rodiny nárok na kondolenci ve výši až 30 milionů wonů (22 500 USD), pokud jejich člen zemře do 90 dnů po očkování vakcínou COVID-19, a to i v případě, že se příčinu smrti nepodaří zjistit při pitvě. Od července 2022 bylo poskytováno 10 milionů wonů, pokud k úmrtí došlo do 42 dnů od podání očkovací látky.
Nyní mohou rodiny získat až 20 milionů wonů, i když nebyla provedena pitva.
Samostatně mohou nyní rodiny těch, kteří zemřeli do tří dnů po očkování, ale dříve neměli nárok na žádnou státní pomoc, dostat nejméně 10 milionů wonů, přičemž částka může dosáhnout až 30 milionů wonů v závislosti na závažnosti vedlejších účinků.
Podle Korejské agentury pro kontrolu a prevenci nemocí platí tato opatření i zpětně.
„Korea byla schopna dosáhnout vyšší míry proočkovanosti ve srovnání se zbytkem světa, protože lidé důvěřovali státu a chodili se nechat očkovat,“ řekl poslanec Park Dae-chul z vládnoucí Strany lidové moci během setkání vládnoucí strany a vlády v Národním shromáždění.
„V tomto ohledu je odpovědností státu, aby se vypořádal se „slepým místem“ při pomoci těm, kteří se stali obětí očkovací politiky.“
Tento krok přichází v době, kdy se stále častěji ozývají hlasy, aby se rozšířil okruh osob, které mají nárok buď na peníze na kondolenci – v takovém případě vláda nemusí nutně uznat svou odpovědnost -, nebo na odškodnění v důsledku uznání odpovědnosti vládou.
KDCA se 25. srpna na parlamentní schůzi v Národním shromáždění dostala pod palbu kritiky kvůli svému nedávnému rozhodnutí odvolat se k rozhodnutí soudu, který uznal odpovědnost státu za odškodnění za zranění po očkování.
V červenci správní soud v Soulu nařídil KDCA, aby neodmítala odškodnění rodině muže, který v říjnu 2021, kdy mu bylo 34 let, utrpěl šest dní po očkování smrtelné poranění mozku.
Z rozhodnutí soudu vyplynulo, že vzhledem k tomu, že vakcíny COVID-19 získaly povolení k mimořádnému použití namísto plnohodnotného schválení, nelze vyloučit epidemiologickou příčinnou souvislost mezi očkováním a jeho smrtí.
Šéf KDCA Jee Young-mee tvrdil, že soudní rozhodnutí opomíjí doporučení skupiny odborníků týkající se tohoto případu a že se proti němu odvolají. Tento komentář vyvolal vlnu kritiky ze strany zákonodárců, kteří uvedli, že rozhodnutí může podkopat důvěru veřejnosti ve vládu.
Korea dosud uznala 11 typů nežádoucích účinků způsobených očkováním proti COVID, včetně anafylaxe, myokarditidy a perikarditidy, a ti, kteří na tyto příznaky zemřeli nebo utrpěli vážná zranění, měli nárok na finanční odškodnění ve výši 480 miliard wonů plus náklady na pohřeb. Ti, kteří utrpěli méně závažná zranění, mohli získat 55 procent odškodnění.
Korea také uvádí 15 dalších příznaků, včetně abnormálního děložního krvácení, transverzální myelitidy a Bellovy paralýzy, jako možných vedlejších účinků po aplikaci. Ti, kteří trpěli některým z těchto 15 příznaků, však neměli na odškodnění nárok. Místo toho dostali pouze peníze na kondolenci až do výše 100 milionů wonů v případě úmrtí.
Korea v červenci 2022 začala v souladu s předvolebním slibem prezidenta Yoon Suk Yeola, který byl uveden do funkce v květnu 2022, vyplácet peníze na kondolence těm, kteří zemřeli po očkování a jejichž příčina smrti nebyla identifikovatelná.
Téměř 30 % z přibližně 96 000 stížností týkajících se nároků na vedlejší účinky vakcíny bylo od srpna vládou přijato. Byly mezi nimi i pozůstalí po 83 lidech, kteří zemřeli po očkování na základě pověření vlády. Osmnáct z těchto 83 osob mělo nárok na odškodnění za své úmrtí, zatímco rodiny zbývajících 65 osob obdržely peníze na kondolenci.
Od zahájení povinného očkování v únoru 2021 bylo v Koreji alespoň jednou očkováno přibližně 45 milionů lidí.
Korea zdvojnásobila rozpočet na odškodnění a finanční podporu pro ty, kteří mají nároky na vedlejší účinky vakcíny, na 62,5 miliardy wonů v roce 2023.
Zdroj: