V době, kdy je pro lidi riskantní říkat své názory, přichází důmyslný mem, který vysílá požadované poselství bez obav z postihu. „Let’s Go Brandon“ by vlastně mohla být labutí písní Joea Bidena.
Přestože jsou Američané obdařeni prvním dodatkem a mají k dispozici širokou škálu platforem sociálních médií, stále častěji se setkávají s cenzurou svých osobních názorů a stanovisek. Tato vlna útlaku se valí napříč celou zemí, když je toho tolik k debatě a diskusi.
Od ostře kontroverzního očkovacího režimu Joea Bidena, který hrozí, že statisíce Američanů přijdou o práci, až po tvrdou realitu nebezpečných trhlin v dodavatelském řetězci, o čemž svědčí znepokojivé zprávy o prázdných regálech v obchodech – proud hněvu a frustrace je hmatatelný. Přesto média nadále podporují Bidenovu vládu. Proto není mem „Let´s Go Brandon“ tak přízemní, jak by se mohlo na první pohled zdát; představuje něco jako průlomový moment proti zaujatosti, lžím a otevřené cenzuře establishmentu.
Epický okamžik v historii meme nastal, když se reportérka NBC Kelli Stavast pokoušela udělat rozhovor s Brandonem Brownem, vítězem závodu NASCAR v Talladega v Alabamě. Najednou fanoušci, kteří mají v těchto dnech na mysli víc než jen studené pivo a rychlá auta, propukli v politický chorál, který byl stále častěji slyšet na stadionech po celé zemi. To je samo o sobě znepokojivý trend, protože to naznačuje, že rutina „chléb a hry“ už neodvádí pozornost mas od politických záležitostí, jak bylo zamýšleno.
V každém případě, zda reportérka skutečně přeslechla publikum, nebo hrála Bílému domu do karet, se asi nikdy nedozvíme. Když však chybně uvedla, že fanoušci skandovali „Let’s Go Brandon“ místo „F**k Joe Biden“, zrodil se mem.
Nejenže se tento pokřik stává pravidelným pokřikem na sportovních akcích po celé zemi, ale jeho hudební provedení od rappera Lozy Alexandera se nyní drží na předních příčkách hiphopových žebříčků iTunes. Popularita písně svědčí o tom, jak nepopulárním se americký prezident stal, a – vzhledem k tomu, že velkou část trhu iTunes a Spotify tvoří teenageři – v neposlední řadě i mezi mládeží.
Politické stratégy musí jistě neskonale mrzet, že jednoduchý mem o třech slovech dostal Demokratickou stranu do nezáviděníhodné situace, z níž se do značné míry nemůže vymanit.
Proti Bidenově vládě se rozrůstá astroturfingové hnutí do té míry, že se starší média – věční obhájci Demokratické strany bez ohledu na to, kdo je u moci – ocitají nejen v bezmocné pozici, kdy jsou bezmocná vůči cenzuře, ale i v pozici, kdy jsou vlastně využívána k šíření tohoto kritického poselství.
Pokud hlavní vysílací společnosti nepřestanou vysílat přímé přenosy sportovních událostí, bude se veselé protibidenovské skandování „Let’s go Brandon“ dostávat do milionů amerických obývacích pokojů zcela zdarma. Vzhledem k tomu, kolik dnes stojí vysílání reklam, to není zanedbatelná částka.
Demokratická strana a její přitakávající mediální spojenci se zde učí lekci, která je starší než Řím: ať se snaží sebevíc, mocným se nikdy nepodaří potlačit nálady veřejnosti vůči nepopulárním vůdcům. A ani by neměli.
Veřejné vyjádření nesouhlasu s vládci a jejich politikou slouží jako pojistka, kterou by měla každá rozumná vláda uvítat. Cenzurovat veřejné mínění, jak to bezohledně dělají společnosti provozující sociální média pod záminkou „zásad komunity“, a zároveň pokračovat v obraně jedné strany je receptem na politickou katastrofu, vedle níž bude „povstání“ z 6. ledna vypadat jako odpolední čajový dýchánek.
Na americké politické scéně se tak memy objevují více než jen jako chytlavé bomby, které se pro lacinou legraci vrhají do tábora protivníka. V dnešní době politické korektnosti musí lidé neustále zvažovat, zda každé jejich slovo může být urážlivé. Zraní tento příspěvek na Facebooku něčí city? Bude tato zpráva na Twitteru špatně interpretována a vyřadí mě ze slušné společnosti? Budu obviněn ze spáchání trestného činu z nenávisti? Přijdu o práci?
Ještě nikdy nebyla svoboda projevu, bojující o relevanci v době šílených signálů ctnosti, plná tolika skrytých pastí a úskalí.
Genialita memu „Let’s go Brandon“, který vznikl díky podvodnému jednání médií, spočívá v tom, že říká vše, co je třeba říci, aniž by to bylo skutečně řečeno. Nevystavuje nikoho nepředvídatelným rozmarům politické policie korektnosti.
Je to fráze, která je imunní vůči buzeraci fact-checkerů a citlivosti cenzorů.
A na rozdíl od žabáka Pepeho ze slavného 4chanu nebo věčně morfujícího NPC Wojaka není „Let’s go Brandon“ symbolem, který by se dal přiřadit k nějakému nežádoucímu alternativnímu pravicovému hnutí, jako jsou například bílí supremacisté.
Je to prostě fráze, započatá náhodně jako AstroTurf snů, která vystihuje náladu národa, jenž se v současnosti ocitl na jednom z nejnebezpečnějších bodů své historie.
Vedoucí představitelé USA by měli vzít toto poselství na vědomí jako zoufalý budíček, kterým je.
Zdroj: www.rt.com/