Národní archiv USA zveřejnil 15. prosince spisy týkající se atentátu na bývalého prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Pravděpodobně nejzásadnější informace však zůstaly na žádost Národní bezpečnostní agentury (NSA) utajeny.
Dosud tajné dokumenty byly sestaveny v roce 1992 dozorčí komisí Kongresu a existovalo několik pokusů o jejich zveřejnění, ale žádný se pod tlakem americké zpravodajské komunity neuskutečnil.
V roce 2017 Trump přislíbil zveřejnění přibližně 10 000 dokumentů souvisejících s atentátem na Kennedyho, ale jak FBI, tak CIA a další národní bezpečnostní agentury proti tomuto rozhodnutí protestovaly. Tvrdily, že spisy obsahují příliš citlivé informace pro veřejnost nebo jsou „státním tajemstvím“, které by mohlo napáchat škodu, a doporučily jejich zveřejnění v redigované podobě, jak uvádí Politico.
Trump prohlásil, že zveřejní všechny dokumenty související s atentátem bez redakčních úprav, ale vzhledem k tomu, že se mu nepodařilo uskutečnit druhý mandát, svůj slib nesplnil.
Biden měl v plánu dokumenty zveřejnit v říjnu, ale odložil to s tím, že kvůli pandemii se práce zdržely.
Prezident Biden naznačil, že některé ze spisů by mohly být trvale utajeny z důvodů národní bezpečnosti.
Zpoždění ve zveřejnění spisů podnítilo různé „konspirační“ teorie o tom, kdo bývalého prezidenta zabil, a selektivní zveřejnění neutiší spekulace o tom, co se skutečně stalo.
Samotná Kennedyho rodina Bidenovo rozhodnutí kritizovala.
Robert F. Kennedy mladší, synovec JFK, podle Daily Mail řekl: „Je to zneužití. Je to zneužití americké demokracie. Je to nehoráznost. Je to nehoráznost vůči americké demokracii. Nemáme mít tajné vlády uvnitř vlády. Jak to, že je to po 58 letech, a co by proboha mohlo ospravedlnit nezveřejnění těchto dokumentů?“ dodal.
Bývalý poslanec Patrick Kennedy rovněž uvedl, že v lidech nevzbuzuje důvěru, že se vláda rozhodne skrývat skutečná fakta.
„Myslím, že pro dobro země je třeba zveřejnit vše, aby došlo k většímu pochopení naší historie.“ řekl bývalý zákonodárce.
Oficiální příběh
JFK seděl na zadním sedadle kabrioletu s první dámou Jackie Kennedy, když byl v půl jedné po poledni střelen do krku. Byl převezen do nemocnice, ale o 30 minut později byl prohlášen za mrtvého. Za pachatele byl označen Lee Harvey Oswald, který byl krátce nato zatčen v divadle.
Oswald popřel, že by Kennedyho zabil.
O několik dní později ho zavraždil majitel dallaského nočního klubu Jack Ruby za přítomnosti policie a médií ve sklepě policejní stanice. Ruby uvedl, že k zabití Oswalda ho motivoval hněv, který měl kvůli Kennedyho smrti. Není však jasné, proč měl podezřelý z atentátu na JFK tak základní zabezpečení, když celá země byla rozzuřená.
Jednou z konspiračních teorií, která v průběhu let nabrala na síle právě kvůli tomu, že zpravodajská komunita trvala na utajení spisů, je, že atentát naplánovala a provedla CIA.
JFK pronesl projev, v němž prohlásil, že „rozbije CIA na tisíc kousků a rozpráší ji do větru“, a také se zřekl tajných společností, které beztrestně působí ve stínu:
„Samotné slovo tajemství je ve svobodné a otevřené společnosti odpudivé a my jako národ jsme ze své podstaty a historicky proti tajným spolkům, tajným přísahám a tajným jednáním. Již dávno jsme se rozhodli, že nebezpečí nadměrného a neoprávněného utajování relevantních skutečností daleko převyšuje nebezpečí, která jsou uváděna jako jeho ospravedlnění,“ uvedl JKF podle internetové knihovny, která nese jeho jméno.
A s odkazem na CIA Kennedy řekl, že jde o „stroj“, který kombinuje diplomatické, vojenské, ekonomické a vědecké politické operace, které by si žádná svobodná země nepřála:
„Její operace se tají, nezveřejňují. Její chyby jsou pohřbeny, nikoliv uvedeny v titulcích. Její odpůrci jsou umlčováni, nikoli chváleni. Žádné výdaje nejsou zpochybňovány, žádné fámy nejsou tištěny, žádné tajemství není odhaleno.“
Mnozí si jeho projev vykládali jako náznak, že zruší CIA.
JFK také zastával protiválečné postoje a chtěl ukončit konflikty s komunistickými zeměmi v průběhu studené války mírovou cestou, což rovněž rozzlobilo CIA, která jeho názor považovala za „zrádný“.
Ale mezery v oficiální verzi, jako je Oswaldovo individuální jednání, když existují indicie, že kulky přicházely z několika směrů, až po atentát na Oswalda, který měl být pod přísnou policejní kontrolou. Místo toho však bylo místo plné novinářů a obyčejných lidí, což Rubymu umožnilo dostat se do jeho blízkosti a smrtelně ho postřelit. To přililo olej do ohně „konspiračních teorií“ o tom, co se onoho dne JFK stalo.
Zdroj: www.thebl.com